Çıkmadan taş tedavisi yapılır

admin

Administrator
Staff member
Şimdi artık günümüzde 30 40 yıl önceye de, 70 80 yıl önceye göre kadınlar ya da erkekler çok daha uzun yaşıyor. Önceden 30 40 yıllık iken insan ortalama yaşam süresi şimdi kadınlarda yaklaşık 80'li yaşlara. Erkeklerde 70 yaşlara dayandı daha fazla oldu. Fakat üreme çağı çok sınırlı bir kadın. Buluğ çağında üreme yeteneği başlarsa ya da bundan üç dört yıl sonra yani 20'li yaşlarda bu sabit ve artan bir şekilde devam eder. 30'lu yaşlardan sonra azalmaya başlar. 40'lı yaşlardan sonra dramatik bir şekilde azalır ya da biter. Yani ortalama 15 yıl. Ve sonuçta bir kadının YETERLİ doğurganlığı ya da ailenin yeterli fert yeni fertlerini oluşturmadığı için asla 15 yıllık bir süre var. Bu zorlarsa belki 20 yıla çıkar. Tabi son zamanlarda artık kadınların daha genç geç yaşta evlenmesi daha farklı işte kariyer olsun ya da daha farklı. Artık sosyal birtakım nedenlerden dolayı bu süre daha da kısalıyor. Eskiden örneğimiz daha uzun süre beklerken, kadınların tüketimdeki yapmadan önce çocuk yapmak için bekledikleri süreyi son zamanlarda daha da kısa sürede artık biran önce hani çocuk doğurması ya da tedavi olmasını önermekteyiz. Erkekler önceden denedik. Erkekler her yaşta çocuk sahibi olunabilir. Fakat günümüzde gördük ki artık erkeklerle de aynı kadınlar gibi yaşla birlikte hem sperm kalitesi hem de sperm sayısında ciddi azalmalar oluyor. Sonuçta yaş hem kadının hem de erkeğin ciddi bir üreme potansiyelinde azalma anlamına geliyor.

Yardımcı üreme tekniklerinin başarısında en belki de belirleyici aktörlerden biri over rezervi ve yaş.

Artı bir de embriyolar herhal tabii embriyo responsible.

Ancak bize öncelikle embriyoyu tanımlarla aslı 50, Emriye şimdi az embriyo yumurta ile spermin düzenlenmesinden sonra oluşan, insanın ilk üreme potansiyeli olan yani insanın ilk halinde embriyo bu işte. 4 ülkeden 200'den 4 ilçeden eden ve hani bir de embriyonik kök hücre var örneğin. Bunların hepsi bir embriyonik kök hücre dir. İşte diyelim ki 8 üyelik bir embriyo da ikiye bölünürse. Tek yumurta ikizi olur. Çünkü bu bu hücrelerin ya da bulaştığına dediğimiz tıpta hepsi ayrı bir insan oluşturma potansiyeldir. Sonra süreç ilerledikçe, hücrelerin sayısı arttıkça üyelerin bir kısmı. İşte sinir hücrelerinin bir kısmı kas hücrelerinde, bir kısmı kemik, bir kısmı da daha farklı hücre dönüşerek ayrışarak bir insan ortaya itirazla bütün canlılarda bu böyledir. Hani memelilerde bütün işte böyledir.

Embriyonun önemine neden bu kadar fazla bir tüp bebeğin başarısında?

Yani sonuçta.

Normal hayatta da diyelim ki her şey yolunda gitse dahi her embriyo sağlıklı bir insana dönüşmez. Bunlar da genetik problemler olabilir. Bunlar da bazen gelişimsel problemler uludur, anneye ait yumurtalar daki sitoplazma faktörlerinden kaynaklanan problemler olabilir ya da sperm kalitesi dying kaynaklanan problemler olabilir ve bunlar bir miktar sorun canını kaybeder. Hatta bazıları gebelik testi pozitif olduktan sonra canlılık kaybı değildir. Ya da işte kalp atışları görülmedi bizim çocuk derler ya da hiç Dk.67 8 haftalıkken görüldü ve canlı vurdurdu asla. Bunun hepsi embriyonun DİLEK kalitesiyle ve genetik yapısı ile alakalıdır. Ama toplumda şöyle bir inanış var. Sanki kan pıhtılaşması gibi birtakım problemler var ve bu beslenemiyor içilip onlar ölüyor. Tabii bunlar da olabilir ama bunlar da araştırma aşamasında ve çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Gerçek kalite embriyo kalitesiyle örtüşür.

Tüp bebeğin başarısını arttırmak için ve çiftlerde özellikle de geride damlar sağlamak için tabii ki bayağı bir özellikle tüp bebek öncesi tetkiklerde ve tedavilerde bayağı zorlanıyorlar. Hem psikolojik hem bedensel olarak.

Şimdi hem hamileliği sağlamak hem de bebeğin de sağlıklı olmasını gerçekleştirmek için ne tür yöntem düzenleyebiliyor?
 
Top