Çok Zaviyesi

admin

Administrator
Staff member
Bazı kolon kanseri türlerinde genetik geçiş vardır. Ancak polip kolejlerinin bir hastalık vardır. Genetik geçişli bir hastalıktır. Bu hastalarda kolonda yüzlerce bazen binlerce saуıda polip bulunur ve bu polipler 35 40 duyarsanız mutlaka kolon kanserine dönemdir. Bu hastalığa sahip olan bireylerin yakınlarında da eğer bugün yaşıyorlarsa yüzde 100 kolon kanseri gelişme riski vardır. Yine bazı genetik hastalıklar vardır. Hayrettir, polip olarak karıştım sendromu yine bu hastalığın genini taşıyan insanlarda bir an önce yaşlı hastalarda görülür. İnsanlarda görecelik ya çok daha erken yaşlarda kolon kanseri görülme sıklığı artar. Bunlar taşımasa bile bu genetik bozukluklar olmasa bile ailesinde birisinde kolon kanseri ya da mide kanseri varsa birinci derece akrabalarda, oğlunda, kızında, kardeşinde, annesinde, babasında kolon kanseri ya da meme kanseri görülme sıklığı normal bireylere nazaran 2 3 kat arttığı tespit edilmiştir.

Bir şey daha sormak istiyorum. Kolon kanseri ile meme kanseri arasında bir ilişki var mı?

Yani bazı kanserler beraber görülebilir. Meme kanseri, endometrium kanseri, over kanseri ile beraber mide ve kolon kanserlerinin görülme sıklığı artmıştır. Bunun ilerleyen dakikalarda yapacaz görüşeceğiz. Bu kansere sahip hastalarda meme kanseri gibi, diğer over kanseri gibi kolon ve midenizde tanınmasında fayda vardır.

Beslenme şeklimiz. Peki mide ve kolon barsak kanseri riski bizi ne ölçüde artırıyor ya da azaltıyor?

Aslında bu mide ve kolon kanserlerinin riskleri arasında. Beslenme çok önemli bir yer tutmaktadır. Mide kanserinde özellikle nitrat içeren gıdalar mesela turşu gibi çok fazla tuzlu beslenme, sodyum klorür, mide kanseri direk ilişkisi olduğu gösterilmiştir.

Korugan ve soda gibi içecekler yapabilir mi?

Yok. Daha çok nitrat içeren evet asitli turşu gibi gıdalarda daha çok aşırı tuzlu gıdalar, tuzlanmış yasaklanmış gıdalar tuzun bizzat kendisi. Mide kanserinde rolü vardır. Yine Japon toplumunda çok kurutulmuş, tütsülenmiş gıdalar çok kullanılır. Onlarda da mide kanseri görülme sıklığının fazla olmasında bu tür gıda tüketiminin fazla olması bağlanabilir. Kolon kanserinde ise daha çok yağdan ve karbonhidrattan zengin diyetle beslenme kolon kanseri için bir risk faktörüdür.

Kolon kanserinin başlıca belirtilerinden biri olan dışkıda kanama, toplumun da çoğu kişiye baktığımızda aslında çok önemsenmiyor ve o kişinin hemoroid varsa hemoroid tabağını bir kanama mı oldu? Ya da hemoroid olduğunu bilmiyorsa bile kendi kendine özgü O'ya ne maritim vardır? Diyor. Bu konuda ne gibi bir dikkat çekici uyarıda bulunmak istersin?

Sırasında Nene'nin başına geçen bir olayı anlatarak buna cevap vereyim. Geçen yıl bir cerrah arkadaşım hemoroid bir hastasını ameliyat edecek iken bana ameliyattan önce de kolonoskopi yap bakalım hem börekten derecesinde diye gönderdi. Hakikaten hasta hem oraya duvardan mı? Hemoroidin 15 santime üzerinde bağırsak Ermenilerce tama yakın tıkanmış bir kolon kanseri vardı. Yani hemoroid kanama olması kolon kanseri olmayacağı anlamına gelmez. Mutlaka hemoroid varsa bile. Yani öyle tam. Lösemili hastalar bir hekime başvurmalı ve bunu endoskopi olarak kolonoskopi olduğunu, başka bir hastalığı olmadığını teyit etmelerinde fayda var.

Peki gelelim tarama testleri ile mide ve kolon kanserleri taramasından ya da teşhisinde ne tür testlere başvuruluyor?
 
Top