vermeniz, beyne zarar vermeniz mümkün.

admin

Administrator
Staff member
Genetik faktörler önemli faktördür. Annesinde, babasında, kardeşlerin de taş hastalığı olan insanların taşa meyilli daha fazla olur. O açıdan yılda bir kere kendilerinin basit bir kontrolden geçmesinde fayda var. Çünkü dediğim gibi bir yeri tıkanmış olan taşı, hastalığı anlaması mümkün değildir. Belki erken müdahale daha söz konusu olabilir. Onun dışında idrar yollarında idrarın akmasını engelleyen herhangi bir problemi olan insanlar, mesela böbrek çıkışında darlığı olanlar gerisinde idrar bir içecektir. Birikinti de taşın oluşması daha kolaylaşacaktır. Mesela prostat hastalığı olanlar prostat dan dolayı mesane rahat boşalttılar, arayacaktır. Yani idrar kesesi içersinde taşlar oluşacaktır. Genetik faktörlerin dışında metabolik bazı hadiseler örneğin çok sıcak memleketlerde yaşayanlar. ÜLKEMİZDE bahsedecek olursak. Adana, Diyarbakır gibi bölgelerde daha fazla taş hastalıklarıyla karşılaşılır. Çünkü günlük bir buçuk litre idrar üretebilir. Biz bunun içerisinde atmamız gereken maddeler erimiş olabilirler. Bir buçuk litrenin altındaki idrar miktarlarında 20 kesme şeker hala aynı şekilde kaldığı için yoğunlaşır ve taş oluşumu daha kolaylaşır. Biz bunu günde 2 litre 3 litreye çıkarabilirsiniz. Daha iyi bir şey yapmış oluruz. Sıcak memleketlerde ter de terle çok fazla idrar sıvı kaybedildiği için idrar miktarı azalır. Taş oluşumu artar. Su içmek lazım.

Biraz önce vurgu yaptığınızda ki aslında taş önemli değil. Bulunduğu bölge örneğin idrar yolunu tıkayıp tıkanması. Buradaki en önemli kararlardan biri.

Evet, şimdi aldanmaz. Hangi taşın alınması gerekli? Taşı olan kişiye ne tür tedaviler uyguluyoruz? Taş tedavisinde ameliyatın, cerrahinin yeri nedir? Kimlere ameliyat öneriyorsunuz?

Bir kireç taşı olan hastayı mutlaka yakından takip etmek lazım. Düşünülebilecek küçüklük deki taşları takip etmek yeterlidir. Belli bir zaman sonra onlar yola düşerler ve kendiliğinden katılabilirler. Dediğim gibi bunlar 4 5 milimetre kadar boyutta olan taşlar olarak kabul etmek lazım. Bunun üzerindeki her boyuttaki taşa aslında bir tedavi maksadıyla yaklaşmak düşünülebilir. Bulunduğu yer pozisyonunu hastaya verdiği sıkıntı, hastanın yaşı kaç yıldır var, yol büyümüyor olması gibi çok ayrıntılı bir inceleme gerekir ve taşların bir bölümüne de bu Bağdad'a müdahale ederek tedavi etmek gerekir. Aynı büyüklükteki. Biri enfeksiyon yaratıyor olabilir, diğeri hiçbir şey yapmıyor olabilir. Bunu takip edebilirsiniz, bunu tedavi etmeniz gerekir. Sözgelişi tedaviler konusunda da. Öncelikle böbrek taşları ve idrar yolları taşlarını kırma mekanizmaları var. Bunlar dışardan ses dalgasıyla iş görerek taşları kırıp kendiliğinden dökülmesine bir toz gelmesine vesile olan araçlar. Tabii bunlar avantajları bir anestezi gerektirmeyen bir işlem olması. Ayaktan yapılabilen bir işlem olması. Ama dezavantajı olarak da birkaç seans gerek girebilmeleri. Parçalanan. Daha doğrusu kırılan taşların parçalarının ne boyutta olacağını hesap edilememesi. Bunların idrar yoluna düşerek çok şiddetli ağrı yapmaları, kanama yapmaları, hastalara başka müdahaleler gerekmesi gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Çünkü pasif bir iştir. Kırar dökülmesine gayret ederseniz daha aktif olarak yapabileceklerimiz var. Bunlar da hastayı uyutarak yapılan dezavantaj olarak kabul edeceksek anestezi gerektiren işlemlerdir. Ameliyathanede yapılanlar üretemiyor.
 
Top